marți, 14 februarie 2017

Prim-ministrii Romaniei incepand cu 1859


-
 
 
1
Din 1859 până în 1862, cele două Principate aveau fiecare câte un Guvern şi un Cabinet, cu sediul în Iaşi respectivBucureşti. În 1862 Alexandru Ioan Cuza a modificat Constituţia şi a stabilit un singur Guvern şi un Cabinet, cu sediul în Bucureşti.
PM
Nr.
Nume(naştere-deces)
Portret
Alegere
Mandat
Partid
Cabinet
Cab.
Nr.
Principatele Unite
Preşedinţii Consiliului de Miniştri
1862–1881
1
Barbu Catargiu(1807–1862)
Barbu Catargiu2.jpg
 ?
15 februarie 1862
8 iunie 1862
C
1
Apostol Arsache(1789–1869)
Prim-ministru interimar
Apostolos Arsakis 3.jpg
8 iunie 1862
23 iunie 1862
C
2
Nicolae Kretzulescu(1812–1900)
Nicolae Cretulescu.jpg
24 iunie 1862
11 octombrie 1863
LM
2
3
Mihail Kogălniceanu(1817–1891)
Mihail Kogalniceanu utexas.jpg
1864
11 octombrie 1863
26 ianuarie 1865
LM
3
4
Constantin Bosianu(1815–1882)
Constantin Bosianu.jpg
26 ianuarie 1865
14 iunie 1865
LM
4
Nicolae Kretzulescu(1812–1900)
(a doua oară)
Nicolae Cretulescu.jpg
14 iunie 1865
11 februarie 1866
LM
5
5
Ion Ghica(1816–1897)
Ion Ghica 02.jpg
Apr.1866
11 februarie 1866
10 mai 1866
LM
6
6
Lascăr Catargiu(1823–1899)
Lascarcatargiu.jpg
11 mai 1866
13 iulie 1866
C
7
Ion Ghica(1816–1897)
(a doua oară)
Ion Ghica 02.jpg
Nov.1866
15 iulie 1866
21 februarie 1867
LM
8
7
Constantin Al. Creţulescu.jpg
1 martie 1867
4 august 1867
LR
9
8
Ştefan Golescu(1809–1874)
Stefan Golescu - foto.jpg
26 noiembrie 1867
12 mai 1868
LR
10
9
Nicolae Golescu(1810–1877)
Nicolae Golescu desen.png
1 mai 1868
15 noiembrie 1868
LR
11
10
Dimitrie Ghica(1816–1897)
Dimitrie Ghica.jpg
16 noiembrie 1868
27 ianuarie 1870
CM
12
11
Alexandru G. Golescu(1819–1881)
Alexandru G. Golescu1.jpg
1869
2 februarie 1870
18 aprilie 1870
LM
13
12
Manolache Costache Epureanu.jpg
20 aprilie 1870
14 decembrie 1870
C
14
Ion Ghica(1816–1897)
(a treia oară)
Ion Ghica 02.jpg
18 decembrie 1870
11 martie 1871
LM
15
Lascăr Catargiu(1823–1899)
(a doua oară)
Lascarcatargiu.jpg
11 martie 1871
30 martie 1876
C
16
13
Ion Emanuel Florescu(1819–1893)
Emanoil Ion Florescu 01.jpg
4 aprilie 1876
26 aprilie 1876
C
17
Manolache Costache Epureanu(1823–1880)
(a doua oară)
Manolache Costache Epureanu.jpg
6 mai 1876
5 august 1876
18
14
Ion Brătianu(1821–1891)
Ion C. Bratianu 01.png
24 iulie 1876
24 noiembrie 1878
19
25 noiembrie 1878
10 iulie 1879
20
11 iulie 1879
13 martie 1881
21
Regatul României
Preşedinţii Consiliului de Miniştri
1881–1947
Ion Brătianu(1821–1891)
Ion C. Bratianu 01.png
13 martie 1881
9 aprilie 1881
21
15
Dimitrie Brătianu(1818–1892)
Dimitrie Brătianu.png
10 aprilie 1881
8 iunie 1881
22
Ion Brătianu(1821–1891)
(a doua oară)
Ion C. Bratianu 01.png
9 iunie 1881
20 martie 1888
23
16
Theodor Rosetti(1837–1932)
Teodor Rosetti.jpg
23 martie 1888
11 noiembrie 1888
24
12 noiembrie 1888
22 martie 1889
25
Lascăr Catargiu(1823–1899)
(a treia oară)
Lascarcatargiu.jpg
29 martie 1889
3 noiembrie 1889
26
17
Gheorghe Manu(1833–1911)
Gheorghe Manu.jpg
5 noiembrie 1889
15 februarie 1891
27
Ion Emanuel Florescu(1819–1893)
(a doua oară)
Emanoil Ion Florescu 01.jpg
2 martie 1891
29 decembrie 1891
28
Lascăr Catargiu(1823–1899)
(a patra oară)
Lascarcatargiu.jpg
29 decembrie 1891
15 octombrie 1895
29
18
Dimitrie Sturdza(1833–1914)
Dimitrie A Sturdza.jpg
15 octombrie 1895
2 decembrie 1896
30
19
Petre S. Aurelian(1833–1909)
Petre S Aurelian.jpg
2 decembrie 1896
12 aprilie 1897
31
Dimitrie Sturdza(1833–1914)
(a doua oară)
Dimitrie A Sturdza.jpg
12 aprilie 1897
23 aprilie 1899
32
20
Cantacuzino.jpg
23 aprilie 1899
19 iulie 1900
33
21
Petre P. Carp(1837–1919)
P.P. Carp.jpeg
19 iulie 1900
13 februarie 1901
34
Dimitrie Sturdza(1833–1914)
(a treia oară)
Dimitrie A Sturdza.jpg
27 februarie 1901
4 ianuarie 1906
35
Gheorghe Grigore Cantacuzino(1833–1913)
(a doua oară)
Cantacuzino.jpg
4 ianuarie 1906
24 martie 1907
36
Dimitrie Sturdza(1833–1914)
(a patra oară)
Dimitrie A Sturdza.jpg
24 martie 1907
9 ianuarie 1909
37
22
Ion I. C. Brătianu(1864–1927)
Ion I C Bratianu - Foto01.jpg
9 ianuarie 1909
4 martie 1909
38
4 martie 1909
28 decembrie 1910
39
Petre P. Carp(1837–1919)
(a doua oară)
P.P. Carp.jpeg
29 decembrie 1910
28 martie 1912
40
23
Titu Maiorescu(1840–1917)
Titu Maiorescu - Foto01.jpg
28 martie 1912
14 octombrie 1912
41
14 octombrie 1912
31 decembrie 1913
42
Ion I. C. Brătianu[a]
(1864–1927)
(a doua oară)
Ion I C Bratianu - Foto01.jpg
4 ianuarie 1914
10 decembrie 1916
43
11 decembrie 1916
28 ianuarie 1918
44
24
Alexandru Averescu[a]
(1859–1938)
Alexandru Averescu - Foto01.jpg
29 ianuarie 1918
4 martie 1918
45
25
Marghiloman 2.jpg
5 martie 1918
23 octombrie 1918
46
26
Constantin Coandă[a]
(1857–1932)
Constantin Coanda.jpg
24 octombrie 1918
29 noiembrie 1918
47
Ion I. C. Brătianu(1864–1927)
(a treia oară)
Ion I C Bratianu - Foto01.jpg
29 noiembrie 1918
26 septembrie 1919
48
27
Artur Văitoianu(1864–1956)
ArturVaitoianu.jpg
27 septembrie 1919
30 noiembrie 1919
49
28
Vaida-Voevod.jpg
1919
1 decembrie 1919
12 martie 1920
50
Alexandru Averescu(1859–1938)
(a doua oară)
Alexandru Averescu - Foto01.jpg
1920
13 martie 1920
16 decembrie 1921
51
29
Take Ionescu(1858–1922)
Take jonescu.png
17 decembrie 1921
19 ianuarie 1922
52
Ion I. C. Brătianu(1864–1927)
(a patra oară)
Ion I C Bratianu - Foto01.jpg
1922
19 ianuarie 1922
29 martie 1926
53
Alexandru Averescu(1859–1938)
(a treia oară)
Alexandru Averescu - Foto01.jpg
1926
30 martie 1926
4 iunie 1927
54
30
Barbu Ştirbey(1873–1946)
Barbu Stirbey.jpg
4 iunie 1927
20 iunie 1927
55
Ion I. C. Brătianu(1864–1927)
(a cincea oară)
Ion I C Bratianu - Foto01.jpg
1927
21 iunie 1927
24 noiembrie 1927
56
31
Vintilă Brătianu(1867–1930)
Vintila Bratianu - Foto01.jpg
24 noiembrie 1927
9 noiembrie 1928
57
32
Iuliu Maniu(1873–1953)
Bundesarchiv Bild 183-2000-0518-507, Julius Maniu.jpg
1928
10 noiembrie 1928
6 iunie 1930
58
33
Gheorghe Mironescu(1874–1949)
Mironescu.PNG
7 iunie 1930
12 iunie 1930
59
Iuliu Maniu(1873–1953)
(a doua oară)
Bundesarchiv Bild 183-2000-0518-507, Julius Maniu.jpg
13 iunie 1930
9 octombrie 1930
60
Gheorghe Mironescu(1874–1949)
(a doua oară)
Mironescu.PNG
10 octombrie 1930
17 aprilie 1931
61
34
Nicolae Iorga(1871–1940)
Nicolae Iorga.jpg
1931
18 aprilie 1931
5 iunie 1932
62
Alexandru Vaida-Voevod(1872–1950)
(a doua oară)
Vaida-Voevod.jpg
1932
6 iunie 1932
10 august 1932
63
11 august 1932
19 octombrie 1932
64
Iuliu Maniu(1873–1953)
(a treia oară)
Bundesarchiv Bild 183-2000-0518-507, Julius Maniu.jpg
20 octombrie 1932
13 ianuarie 1933
65
Alexandru Vaida-Voevod(1872–1950)
(a treia oară)
Vaida-Voevod.jpg
14 ianuarie 1933
13 noiembrie 1933
66
35
Ion G. Duca(1879–1933)
Ion Gheorghe Duca - Foto02.jpg
1933
14 noiembrie 1933
29 decembrie 1933
67
Constantin Angelescu(1870–1948)
Prim-ministru interimar
Constantin Angelescu.jpg
29 decembrie 1933
3 ianuarie 1934
36
Gheorghe Tătărescu(1886–1957)
Gheorghe Tătărescu.jpg
4 ianuarie 1934
1 octombrie 1934
68
2 octombrie 1934
28 august 1936
69
29 august 1936
14 noiembrie 1937
70
17 noiembrie 1937
28 decembrie 1937
71
37
Octavian Goga(1881–1938)
Octavian Goga.jpg
29 decembrie 1937
10 februarie 1938
72
38
Patriarhul Miron Cristea(1868–1939)
Miron Cristia patriach of Romania.JPG
11 februarie 1938
29 martie 1938
73
30 martie 1938
31 ianuarie 1939
74
1 februarie 1939
6 martie 1939
75
39
Armand Călinescu(1893–1939)
Armand Calinescu.jpg
1939
7 martie 1939
21 septembrie 1939
76
40
Gheorghe Argeşanu(1883–1940)
Argeseanu Gheorghe2.jpg
21 septembrie 1939
28 septembrie 1939
77
41
Constantin Argetoianu(1871–1955)
Constantin Argetoianu. Portret fotografic..jpg
28 septembrie 1939
23 noiembrie 1939
78
Gheorghe Tătărescu(1886–1957)
(a doua oară)
Gheorghe Tătărescu.jpg
24 noiembrie 1939
10 mai 1940
79
11 mai 1940
3 iulie 1940
80
42
Ion Gigurtu(1886–1959)
Ion Gigurtu.jpg
4 iulie 1940
4 septembrie 1940
81
43
Ion Antonescu[b]
(1882–1946)
Ion antonescu.png
4 septembrie 1940
14 septembrie 1940
82
14 septembrie 1940
24 ianuarie 1941
83
27 ianuarie 1941
23 august 1944
84
44
ConstantinSanatescu.jpg
23 august 1944
3 noiembrie 1944
85
4 noiembrie 1944
5 decembrie 1944
86
45
Nicolae Rădescu(1874–1953)
Nicolae Radescu.jpg
6 decembrie 1944
28 februarie 1945
87
46
Petru Groza(1884–1958)
Petru Groza Anefo.jpg
6 martie 1945
30 noiembrie 1946
88
1 decembrie 1946
29 decembrie 1947
89
Republica Populară Romînă/Republica Socialistă România
Preşedinţii Consiliului de Miniştri (informal prim-miniştri)
1947–1989
Petru Groza(1884–1958)
Petru Groza Anefo.jpg
30 decembrie 1947
14 aprilie 1948
90
15 aprilie 1948
2 iunie 1952
91
47
Gheorghe Gheorghiu-Dej1.jpg
2 iunie 1952
28 ianuarie 1953
92
28 ianuarie 1953
4 octombrie 1955
93
48
Chivu Stoica(1908–1975)
Chivu Stoica 1957.jpg
4 octombrie 1955
19 martie 1957
94
20 martie 1957
20 martie 1961
95
49
Ion Gheorghe Maurer(1902–2000)
Ion Gheorghe Maurer1.jpg
21 martie 1961
17 martie 1965
96
18 martie 1965
20 august 1965
97
21 august 1965
8 decembrie 1967
98
9 decembrie 1967
12 martie 1969
99
13 martie 1969
27 februarie 1974
100
50
Manea Mănescu(1916–2009)
Manea Manescu.jpg
27 februarie 1974
18 martie 1975
101
18 martie 1975
30 martie 1979
102
51
Ilie Verdeţ(1925–2001)
Ilie Verdet.jpg
30 martie 1979
29 martie 1980
103
29 martie 1980
20 mai 1982
104
52
Constantin Dăscălescu 1983b.jpg
21 mai 1982
28 martie 1985
105
29 martie 1985
22 decembrie 1989
106
53
Petre Roman[c]
(1946–)
Petre Roman.jpg
26 decembrie 1989
28 iunie 1990
107
28 iunie 1990
30 aprilie 1991
108
30 aprilie 1991
16 octombrie 1991
109
54
Conventia PD-L 2013 - Theodor Stolojan (2).jpg
16 octombrie 1991
19 noiembrie 1992
110
55
Nicolae Văcăroiu.jpg
19 noiembrie 1992
11 decembrie 1996
111
56
Victor Ciorbea(1954–)
Victor Ciorbea (1).JPG
12 decembrie 1996
17 aprilie 1998
112
Gavril Dejeu(1932–)
Prim-ministru interimar
30 martie 1998
17 aprilie 1998
57
Radu Vasile(1942–2013)
Radu Vasile(2).tif
17 aprilie 1998
22 decembrie 1999
113
Alexandru Athanasiu(1955–)
Prim-ministru interimar
Big alexandru athanasiu (cropped).jpg
13 decembrie 1999
22 decembrie 1999
58
Mugur Isărescu(1949–)
13-09-04-10-25-50big mugur isarescu (cropped).jpg
22 decembrie 1999
28 decembrie 2000
114
59
Adrian Năstase(1950–)
Adrian Năstase3.jpg
28 decembrie 2000
21 decembrie 2004
115
Eugen Bejinariu(1959–)
Prim-ministru interimar
5. Reuniunea BPN al PSD - 17.03.2014 (13216493103) (cropped).jpg
21 decembrie 2004
28 decembrie 2004
60
Tariceanu USL 2.0 (cropped).jpg
29 decembrie 2004
5 aprilie 2007
116
5 aprilie 2007
22 decembrie 2008
117
61
Emil Boc(1966–)
Emil Boc.jpg
22 decembrie 2008
23 decembrie 2009
118
23 decembrie 2009
6 februarie 2012
119
Cătălin Predoiu(1968–)
Prim-ministru interimar
Cătălin Predoiu 2008.jpg
6 februarie 2012
9 februarie 2012
62
Mihai Răzvan Ungureanu (nov 2013) (cropped).JPG
9 februarie 2012
7 mai 2012
120
63
Victor Ponta(1972–)
Victor Ponta debate November 2014.jpg
7 mai 2012
21 decembrie 2012
121
21 decembrie 2012
26 februarie 2014
122
5 martie 2014
17 decembrie 2014
123
17 decembrie 2014
22 iunie 2015
124
Gabriel Oprea(1961–)
Prim-ministru interimar
Gabriel Oprea.jpg
22 iunie 2015
9 iulie 2015
Victor Ponta(1972–)
Victor Ponta debate November 2014.jpg
9 iulie 2015
29 iulie 2015
Gabriel Oprea(1961–)
Prim-ministru interimar
Gabriel Oprea.jpg
29 iulie 2015
10 august 2015
Victor Ponta(1972–)
Victor Ponta debate November 2014.jpg
10 august 2015
5 noiembrie 2015
Sorin Cîmpeanu(1968–)
Prim-ministru interimar
SorinCîmpeanu2015 (cropped).jpg
5 noiembrie 2015
17 noiembrie 2015
64
Dacian Cioloş(1969–)
EPP Congress 2187 (8096672652) (cropped).jpg
17 noiembrie 2015
4 ianuarie 2017
125
65
Sorin Grindeanu, interview Feb 2015.jpg
4 ianuarie 2017
În funcţie
126
 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu